Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2909516 obálek a 879138 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Munda, Jaromír

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Munda, Jaromír
Rok: 1822-1894

Biogr./Hist. údaje: Narozen 03.10.1822 Veveří, okr. Brno-město, zemřel 02.08.1894 Vídeň (Rakousko). Vojenský lékař.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jaromír Munda

Jaromír Mundy (* 3. října 1822, Brno – 2. srpna 1894, Vídeň) byl moravský šlechtic, čestný rytíř a generál-šéflékař maltézského řádu v Českém velkopřevorství. Též byl iniciátorem a propagátorem myšlenky řádových sanitních vlaků.Narodil se jako čtvrtý syn v rodině barona Jana von Mundyho na hradě Veveří u Brna. Studia zahájil na brněnském gymnáziu poté absolvoval filozofii a nastoupil ke studiu teologie. V té době ale projevil zájmem o medicínu. Studium nedokončil, začal s lékaři navštěvovat nemocnice a pacienty s cholerou. Pro jeho vzpurnost jej otec poslal do vojenské služby. Nastoupil jako kadet k 49. pluku ve Vídni. V necelých třiceti letech byl povýšen na hejtmana a přeložen k 6. pěšímu pluku do Haliče. Jako lékař a dobrovolník pomáhal v prusko-francouzské válce 1870-71, srbsko-turecké válce 1876-77 a rusko-turecké 1877-78. Roklu 1881 založil první rychlou zdravotní pomoc (Vídeňská záchranná společnost) v Rakousku-Uhersku. Mluvil plynně česky, německy, chorvatsky, italsky a francouzsky. Dovedl překládat maďarsky a turecky. Stal se v roce 1870 čestným rytířem a generál-šéflékařem maltézského řádu v Českém velkopřevorství. Jako první přišel s myšlenkou řádových sanitních vlaků.Jeho stav se postupně zhoršoval. Trpěl maniodepresivní psychózou a těžkou záduchou. Svůj život zakončil sebevraždou 2. srpna 1894, kdy se v těžké depresi zastřelil pistolí na nábřeží dunajského průplavu.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: