Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2236772 obálek a 562096 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Macchiavelli, Loriano

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Macchiavelli, Loriano
Rok: 1934-

Biogr./Hist. údaje: Italský autor detektivních a kriminálních povídek a románů.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Loriano Macchiavelli

Loriano Macchiavelli (born March 12, 1934) is an Italian mystery writer and playwright.Macchiavelli was born in Vergato, near Bologna. He worked also a theatre impresario, actor and playwright.As a writer, his most famous character is Sarti Antonio (surname written first), a Bolognese police detective, characterized by a strong morality but mediocre investigative capabilities; in his tales he is often helped by the sharper mind of Rosas, a smart university student. Sarti's stories have been turned into a television series in 1991, followed by an Italian-German co-production of six films, broadcast in April and May 1994. He was also the protagonist of a comics series published in the Italian magazine Orient Express.More recently, Macchiavelli has written a series of detective novels in collaboration with singer-songwriter Francesco Guccini having a Carabinieri maresciallo, Benedetto Santovito, as the protagonist.Machiavelli's books have been published in France, Germany, Portugal, Spain, Hungary, Czechoslovakia, Soviet Union, Japan, Romania and other countries.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: