Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2613038 obálek a 779369 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Baekeland, Leo Hendrik

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Baekeland, Leo Hendrik
Rok: 1863-1944

Biogr./Hist. údaje: Narozen 14.11.1863 v Ghentu, zemřel 23.2.1944. Belgický chemik.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Leo Hendrik Baekeland

Leo Henricus Arthur Baekeland (14. listopadu 1863, Gent – 23. února 1944, Beacon) byl belgicko-americký chemik, vynálezce a nakonec průmyslník. Vystudoval chemii na Univerzitě v Gentu. Roku 1889 se zde stal profesorem a zároveň odešel do New Yorku. Roku 1897 získal americké občanství a roku 1917 se stal profesorem Kolumbijské univerzity.Proslul především vynálezem umělé hmoty, přesněji syntetické pryskyřice z fenolu a formaldehydu, která byla po svém autorovi nazvána bakelit (její chemický název zní polyoxybenzylmethylenglycolanhydrid). Hmota nahradila do té doby užívaný a velmi drahý šelak a způsobila revoluci v průmyslu. Započala "éru plastů". Baekeland založil k výrobě bakelitu úspěšnou firmu Bakelite Company, kterou nakonec roku 1939 prodal korporaci Union Carbide, za 16 milionů dolarů.Je rovněž vynálezcem chlorostříbrného fotografického papíru, jemuž dal jméno Velox, a patent na nějž prodal (spolu s celou firmou Nepera, kterou se pokusil s přáteli založit) firmě Eastman Kodak, a který se stal prvním komerčně úspěšným fotografickým papírem, neboť s ním mohli snadno zacházet i fotoamatéři.Celkem patentoval přes 100 objevů, včetně postupu pro oddělování mědi a kadmia a pro impregnaci dřeva.Roku 2008 byl natočen film Savage Grace, který vypráví skandální příběh Baekelandova pravnuka Anthonyho. Ten o sobě na počátku puberty zjistil, že je homosexuálem. Jeho matka (ve filmu ztvárněná Julianne Mooreovou) se s tím nechtěla smířit a nakonec se ho pokusila "vyléčit" tím, že ho svede. To se jí podařilo a svou "léčbu homosexuality incestem" hrdě zveřejnila.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: