Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2173543 obálek a 537624 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Brice, Pierre

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Brice, Pierre
Rok: 1929-2015

Biogr./Hist. údaje: Francouzský filmový herec.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Pierre Brice

Baron Pierre Brice, vlastním jménem Pierre Louis le Bris (* 6. února 1929 v Brestu, Francie) je francouzský herec a zpěvák. Pochází ze staré francouzské šlechtické rodiny. Znám je především jako filmový představitel Vinnetoua ze série západoněmeckých dobrodružných filmů.Zahrál si v řadě koprodukčních dobrodružných filmů, jež byly natočeny v 60. letech 20. století na motivy dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye.Ve skutečnosti roli Vinetoua získal jen náhodou. Původně ji mělo získat pár dalších herců, nakonec jej však režisér Harald Reinl zahlédl na jednom festivalu, kdy byl ještě poněkud neznámý. Režisér Harald Reinl mu tuto roli nabídl a nechtěl již o předchozích adeptech ani slyšet. Nejprve sice on sám, který o Vinnetouovi nikdy neslyšel, nesouhlasil, jeho agent ho ale přesvědčil, a tak se zrodila jeho proslulost. Vždy na premiérách filmů, které byly v sedmdesátých letech minulého století hitem, jej vítaly davy fanoušků a fanynek a smrt jím ztvárňovaného filmového hrdiny způsobila u mnohých zklamání.Jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda tehdy na filmovém plátně ztvárnil americký herec Lex Barker. V dalších filmech hrál po jeho boku roli Vinnetouova přítele Old Surehanda tehdy známý holywoodský herec Stewart Granger, se kterým si ale údajně nerozuměl, zatímco s Barkerem ano a dokonce se s ním i spřátelil. Nutno dodat, že filmy s dvojicí Barker a Brice jsou ze všech mayovek nejznámější. Oba tito herci si pak zahráli hlavní role v jiném westernu s názvem Peklo Manitoby, ale proslulost z Vinnetoua již nepřekonala.V českém znění jej daboval Stanislav Fišer.V roce 2008 byl pozván jako host na Trutnov Open Air Music Festival, známý svými odkazy na indiánskou kulturu. Na festivalu se mu dostalo bouřlivého přivítání a byl prohlášen "náčelníkem spřáteleného kmene Apačů". V roce 2013 se na hudební festival opět vrátil.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: