Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892436 obálek a 873661 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Al-Battānī

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Al-Battānī
Rok: asi 858-929

Biogr./Hist. údaje: Arabský astronom, astrolog a matematik, je nazývaný arabský Ptolemaios.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Al-Battānī

Al-Battání, celým jménem Abū ʿAbd Allāh Muḥammad ibn Jābir ibn Sinān al-Raqqī al-Ḥarrānī al-Ṣābiʾ al-Battānī, v latinizované formě Albatenius nebo Albategnius, arabsky محمد بن جابر بن سنان البتاني (asi 850, Harran – 929, Qasr al-Jiss) byl arabský astronom, astrolog a matematik narozený na území dnešního Turecka, který většinu života strávil ve městě Rakka, které dnes leží v Sýrii.Pomocí astronomických přístrojů upřesnil hodnotu trvání roku na 365 dní, 5 hodin, 46 minut a 24 sekund, upřesnil i hodnoty precese a sklonu ekliptiky. Úspěchů dosáhl tím, že ptolemaivskou geometrii při výpočtech nahradil trigonometrií.Vytvořil dílo sestávající z 57 astronomických tabulek s názvem Az-Zídž as-Sabi zahrnující polohy Měsíce, Slunce a planet, které svou přesností předstihly Almagest. Tabulky přeložil v roce 1116 Plato Tiburtinus do latiny pod názvem De motu stellarum a měly velký vliv na rozvoj evropské astronomie. Vyšly tiskem dokonce ještě v letech 1537 a 1645.Battáního vliv vzpomíná i Mikuláš Koperník ve svém revolučním díle De revolutionibus orbium coelestium z roku 1543.Je po něm pojmenován kráter Albategnius na Měsíci.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: