Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892855 obálek a 873897 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Huter, Jakob

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Huter, Jakob
Rok: -1536

Biogr./Hist. údaje: Kloboučník z jižního Tyrolska. Stal se vůdcem sekty, která se po něm nazývala Hutterité. 25.2.1536 byl v Innsbruku upálen.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jakob Huter

Jakub Hutter († 25. února 1536 Innsbruck) byl tyrolský anabaptistický vůdce a zakladatel náboženské skupiny zvané hutterité.Byl to kloboučník z Jižního Tyrolska (dnes sever Itálie). Stal se vůdcem radikálního křesťanského hnutí, které se objevilo v německy mluvících oblastech Evropy v první polovině 16. století (viz habáni). Muži i ženy opouštěli římskokatolickou církev, která byla podle nich porušená a nemohla již více naplnit jejich duchovní potřeby. Tisíce se nechávali křtít na důkaz své nové víry, ačkoliv bylo toto překřtívání v očích tehdejšího světa hodno trestu smrti. Na Moravě tehdy vládla náboženská tolerance a tak se tyrolští anabaptisté (novokřtěnci), jak se jim říkalo, utíkali pod vedením Huttera právě sem. Zde spolu s dalšími skupinami (habánů) žili v komunitách se společným vlastnictvím majetku, zastávali nenásilí a křest vědomě věřících (zpravidla tedy dospělých).Jakob Hutter cestoval mezi Tyrolskem a Moravou, učil (kázal) a křtil. Byl silná, vůdčí, obdarovaná osobnost. V roce 1534 ho sbor v Hustopečích povolal za svého pastora a toto společenství se pod jeho vedením brzy stalo střediskem moravského anabaptismu. To ale trvalo krátce. Zatčen byl 1. prosince 1535 a odvezen do Innsbrucku, kde byl mučen a pak 25. února 1536 zaživa upálen.Jeho slova se dochovala v osmi dopisech, které napsal oddělen pronásledováním od svých bratří a sester. Ale jeho odkaz trvá v církvi, která přijala jeho jméno, přežila pronásledování a existuje i dnes – jde o několik tisíc hutteritů, žijících ve farmářských komunitách v kanadské Albertě a Manitobě a v Montaně a Jižní Dakotě v USA.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: