Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2389309 obálek a 595626 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

O'Carolan, Turlough

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: O'Carolan, Turlough
Rok: 1670-1738

Biogr./Hist. údaje: Irský harfeník, skladatel a zpěvák.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Turlough O'Carolan

Turlogh O'Carolan, irsky Toirdhealbhach Ó Cearbhalláin, (1670 – 25. března 1738) byl irský harfeník konce 17. a začátku 18. století.Narodil se kolem roku 1670 na irském venkově v hrabství Meath, později se s rodinou přestěhoval do hrabství Roscommon. Na harfu se začal učit hrát až téměř v dospělosti, poté co oslepl v důsledku prodělaných neštovic. Patřil do jedné z posledních generací irských harfeníků. Harfa, kterou Carolan a jeho současníci používali, byla diatonicky laděná v rozsahu asi čtyř oktáv. O tom, jakým způsobem a v jakých nástrojových kombinacích irští harfeníci té doby své skladby provozovali, víme velmi málo. Skladby se totiž dochovaly pouze jako nezharmonizované melodie a často ani nevíme jistě, zda je vytvořil Carolan. Carolanova témata odrážejí jednak vliv irské lidové a jednak prvky soudobé umělé hudby. Carolan umírá ve věku 68 let v roce 1738.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: