Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2088449 obálek a 512993 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Mugabe, Robert Gabriel

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Mugabe, Robert Gabriel
Rok: 1924-2019
Oblast působnosti: politici, prezidenti, předsedové vlády

Biogr./Hist. údaje: Zimbabwský politik, druhý prezident Zimbabwe (1987-2017).
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Robert Gabriel Mugabe

Robert Gabriel Mugabe (* 21. února 1924, Zimbabwe) je zimbabwský politik, druhý a dosavadní prezident země. Vystudoval ekonomii v Londýně. Do roku 1960, kdy se dostal do politiky, pracoval jako učitel. V letech 1964–1974 byl vězněn. Roku 1980 se po prvních všeobecných volbách stal prvním premiérem. V témže roce Velká Británie uznala nezávislost svého bývalého koloniálního území pod názvem Zimbabwe (dříve bylo označováno jako „Jižní Rhodesie“). 31. prosince 1987 byl Mugabe zvolen prezidentem. Postupně si získával stále více moci a jeho vláda se pomalu stávala diktaturou. Kvůli jeho programu na vyvlastnění majetku bělošských velkofarmářů se země dostala do vleklé hospodářské krize. V zemi je nyní 85 % nezaměstnaných a sužuje ji rekordní hyperinflace – pro rok 2007 varuje MMF až přes 100 000 %. Inflace v Zimbabwe je nejvyšší na světě, částečně také proto, že Mugabe nechává nekontrolovaně tisknout peníze a pouští je do oběhu. Mnoho Afričanů nicméně vnímá Mugabeho jako hrdinu boje za nezávislost.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: