Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2553410 obálek a 741749 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Holzmann, Felix

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Holzmann, Felix
Rok: 1921-2002

Biogr./Hist. údaje: Narozen 8. 7. 1921 v Teplicích, zemřel 13. 9. 2002 v Chemnitzu (Německo). Český komik.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Felix Holzmann

Felix Holzmann (8. července 1921, Teplice – 13. září 2002, Chemnitz, Německo) byl slavný český komik. Ve svých scénkách vystupoval s kulatými brejličkami a ve slaměném klobouku, tzv. tralaláčku. Scénky měly vesměs charakter dialogu, výjimečně monologu. Vytvořil typ natvrdlého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, se zvláštním tázavým zpěvavým protahováním koncovek. Jeho texty jsou precizně vystavěné; humor často těží z nečekaného (často nepatřičně doslovného) uchopení významu slov a slovních spojení.Partnery v jeho vystoupeních mu byli František Budín (v civilu zaměstnanec ČSD), Viktor Maurer, Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jan Borovička, Jiří Bruder, Zdeněk Dítě ale i Karel Gott nebo Iva Janžurová.Od konce 60. let žil a působil také v Německu, kde se seznámil se svou druhou ženou – zpěvačkou a konferenciérkou Bärbel.Těsně před svou smrtí obdržel platinovou desku Supraphonu. V severozápadní části Mírového náměstí v Litoměřicích se nachází dům jeho rodiny, kde prožil své dětství. Dnes je na tomto domě umístěna jeho busta s malou pamětní deskou. Ve scéně Akvárium hovoří Holzmannova postava o tom, že bydlí v Litoměřicích na Máchově 44, taková adresa tam však neexistuje.Teprve po jeho smrti se česká veřejnost dozvěděla od jeho přátel, že během II. světové války sloužil v německé armádě v západní Evropě a po válce proto strávil rok v sovětském zajetí, ale k těmto tvrzením chybí upřesňující dokumenty.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: