Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2615024 obálek a 781067 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Debureau, Jean Gaspard

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Debureau, Jean Gaspard
Rok: 1796-1846

Biogr./Hist. údaje: Narozen 31.7.1796 v Kolíně, zemřel 17.6.1846 v Paříži (Francie). Divadelní herec a mim.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jean Gaspard Debureau

Jean-Baptiste Gaspard Deburau (vlastním jménem Jan Kašpar Dvořák) (31. července 1796, Kolín – 17. června 1846, Paříž) byl francouzský mim a herec narozený v Čechách, nejvýraznější představitel evropské pantomimy 19. století.Jeho otec se jmenoval Philip Dvořák , byl prostým vojákem Wallisovského pluku a později uváděn jako „barbirer“ (nesprávně balwirer) t.j.holič. Matka se jmenovala Kateřina Gráffová.V roce 1811 či 1812 přišel do Paříže (pravděpodobně s částí rodiny), kde se stal hvězdou v komediích dell'arte v Théâtre des Funambules, jež se nacházelo na slavné divadelní ulici Boulevard du Temple. Přesto, že postavy jako např. Silueta mileneckého měsíce či Tiše trpící byly podmanivé a okouzlující, bylo jeho provedení slavného Pierota uchvacující, až dech beroucí. Výjimečný výkon byl inspirací i nedostižným ideálem po následující desetiletí, a k odkazu jeho mistrovství se vracela i pantomima 20. let 20. století (Marcel Marceau, Ladislav Fialka), jež převzala nejen jeho (již klasické) etudy (např. Socha Pierot), ale i scénáře (Hadrář, Pierot v Africe).J. G. Deburau byl ženatý, měl dva syny: Philippe Germain Anselme – provazochodec a Charles – tanečník, herec a mim.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: