Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2891754 obálek a 873249 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Šaron, Ariel

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Šaron, Ariel
Rok: 1928-2014

Biogr./Hist. údaje: Izraelský politik a armádní velitel.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Ariel Šaron

Ariel Šaron (hebrejsky: zvuk אריאל שרון, rodným jménem Ariel Scheinermann, přezdívaný Arik; 26. února 1928 – 11. ledna 2014) byl izraelský politik a generál, který v letech 2001 až 2006 zastával úřad izraelského premiéra. Od 4. ledna 2006, kdy utrpěl cévní mozkovou příhodu, byl až do své smrti v lednu 2014 v perzistentním vegetativním stavu.Šaron byl jedním z velitelů v izraelské armádě už od jejího vzniku v roce 1948. Jako výsadkář a později jako důstojník se zúčastnil izraelské války za nezávislost v roce 1948. Stal se jednou z klíčových osobností vzniku elitní jednotky 101 a v pozdějších letech se zúčastnil sinajské, šestidenní, opotřebovací a jomkipurské války. V průběhu své vojenské kariéry byl považován za nejlepšího polního velitele v izraelských dějinách a za jednoho z nejlepších vojenských stratégů všech dob. Po úspěšném útoku na Sinaji během šestidenní války a obklíčení egyptské třetí armády během jomkipurské války, si u izraelské veřejnosti vysloužil přezdívku „král Izraele“.Po odchodu z armády vstoupil do pravicové strany Likud a v 70. až 90. letech zastával více než deset ministerských postů v izraelské vládě. Jedním z nich byl i post ministra obrany, v němž působil během první libanonské války. Po válce jej Kahanova komise, ustanovená izraelskou vládou, shledala osobně zodpovědným za masakr civilistů v uprchlických táborech v Sabře a Šatíle, který provedli libanonské milice falangistů. Komise doporučila Šaronův odchod z pozice ministra obrany a Šaron nakonec, i přes svůj počáteční odpor, rezignoval. V 70. až 90. letech podporoval výstavbu izraelských osad na Západním břehu Jordánu v Pásmu Gazy. Jako premiér však v letech 2004 až 2005 představil svůj jednostranný plán opuštění osad v Pásmu Gazy. Jeho myšlenka sklidila ostrou kritiku v jeho straně Likud, kterou v listopadu 2005 opustil, aby s politiky z dalších stran založil novou centristickou stranu Kadima. Několik měsíců před předčasnými parlamentními volbami, jejichž byl jasným favoritem, utrpěl mozkovou příhodu.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: