Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2181730 obálek a 541855 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Nelson, Willie

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Nelson, Willie
Rok: 1933-

Biogr./Hist. údaje: Přední představitel americké country. Zpěvák, kytarista.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Willie Nelson

Willie Nelson (* 30. dubna 1933 v Abottu, stát Texas, Spojené státy americké) je americký countryový zpěvák, textař, skladatel, písničkář, kytarista a filmový herec.Jedná se o jednu z největších žijících legend americké country hudby druhé poloviny 20. století. Začínal, tak jako mnoho jiných, jako dětský zpěváček v kostelním sboru. Od dětství, které prožil se svým dědečkem a babičkou, skládal písničky a hrál na kytaru, v 15 letech byl již výborným kytaristou. V roce 1950 nejprve vstoupil do americké armády k letectvu a oženil se, vzal si indiánku z kmene Cherokee. Po návratu z armády už v roce 1953 začíná hrát po místních venkovských klubech a hospodách, v roce 1958 začíná působit v místním rozhlase jako moderátor country hudby a diskžokej. V roce 1960 odjíždí do Nashville v Tennessee a začíná zde působit nejprve jako textař a skladatel pro tehdejší hvězdy country hudby jako byl Faron Young, Roy Orbison či Patsy Cline - pro tu napsal její největší hit Crazy. Do roku 1961 hrál ve skupině Raye Price Cherokee Cowboys, pak se vydal na sólovou dráhu.Začíná točit jednu dlouhohrající desku za druhou a jeho profesionální kariéra strmě stoupá. V polovině sedmdesátých let Nashville opouští a stává se spolu s Waylonem Jenningsem vůdčí postavou tzv. hnutí "Outlaws", což bylo hnutí, jenž se bouřilo proti zavedeným tradicím v tehdejší americké country music. V roce 1975 se dostavuje první celoamerický úspěch - s albem Red Headed Stranger, díky němuž se dostal do "první ligy" country, ale i popové hudby. Obsahovalo jeho první #1 (navíc Grammy oceněný) hit Blue Eyes Crying In The Rain. Mezi jeho další největší hity na country i popových hitparádách patří On The Road Again (1980, Grammy, nominace na Oscara), Always On My Mind (1982, Grammy, milionová nahrávka) & To All The Girls I've Loved Before (s Juliem Iglesiem, multimilionová nahrávka).V jeho vlastní tvorbě se začaly objevovat prvky z jiných hudebních žánrů - jazzu, blues, folku, rokenrolu, ale i reggae. Jeho nejprodávanější album, Stardust (1978, 10 milionů celosvětově), tvořilo 10 amerických jazzových a popových tradicionálů. Na konci 70. let začal hrát v amerických hudebních filmech a westernech (např. Barbarosa, Elektrický jezdec), a spolupracovat s předními hvězdami amerického hudebního showbusinessu.Nelson se stal (a stále je) celosvětovou hvězdou - v sedmdesátých a osmdesátých letech byl často na předních příčkách států Oceánie, ale i Západní Evropy. V posledních letech měl velké úspěchy v Severní Evropě. V roce 2003 se Nelsonovi povedl rekord - ve věku 70 let se stal nejstarším člověkem, který měl country hit číslo jedna: Beer For My Horses, duet s Tobym Keithem. Nahrávka se stala jeho třetím zlatým singlem. Willie Nelson už se řadu let angažuje v otázce legalizace marihuany ve Spojených státech, a nijak se netají, že je již řadu let jejím uživatelem. Na konci listopadu 2010 byl již poněkolikáté zadržen za její nelegální držení.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: