Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2171247 obálek a 536592 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Goldsmith, Jerry

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Goldsmith, Jerry
Rok: 1929-2004

Biogr./Hist. údaje: Americký skladatel filmové hudby.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Jerry Goldsmith

Jerrald King „Jerry“ Goldsmith (10. února 1929 Los Angeles, Kalifornie – 21. července 2004 Beverly Hills, Kalifornie) byl americký hudební skladatel a dirigent. Je označován za jednoho z nejvýznamnějších, nejplodnějších a stylově nejzajímavějších skladatelů filmové hudby v USA. Výrazně zasáhl do vývoje experimentální hudby a zasloužil se o její využití a prosazení i v komerčních filmech – Planeta opic, Vetřelec, Mumie. Šestnáctkrát byl nominován na Oscara, přičemž jednoho získal (za film Přichází Satan!). Významná je také jeho spolupráce na televizních projektech a seriálech.Složil hudbu pro pět filmů ze sci-fi série Star Trek: Star Trek: Film (1979), Star Trek V: Nejzazší hranice (1989), Star Trek: První kontakt (1996, společně se svým synem Joelem), Star Trek: Vzpoura (1998) a Star Trek: Nemesis (2002). Dále vytvořil znělku pro seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995–2001) a jeho hlavní téma z prvního startrekovského snímku bylo po přearanžování Dennisem McCarthym použito jako znělka v seriálu Star Trek: Nová generace (1987–1994).

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: