Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2414989 obálek a 661188 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Gandolfini, James

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Gandolfini, James
Rok: 1961-2013

Biogr./Hist. údaje: Americký herec.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

James Gandolfini

James Gandolfini (18. září 1961, Westwood, New Jersey, USA - 19. června 2013, Řím, Itálie), byl americký herec s italskými kořeny.Oba jeho rodiče pocházeli z Itálie, bylo to římští katolíci a doma mluvili italsky, oba pracovali ve škole.Po ukončení střední školy vystudoval Rutgers University v New Brunswicku, kde získal titul bakaláře svobodných umění v oboru komunikace, nicméně hercem zpočátku prý vůbec být nechtěl, k herectví jej prý přivedl až koncem 80. let jeho kamarád, který navštěvoval dramatický kroužek. Herectví se věnoval nesystematicky a poloprofesionálně od konce 80. let, zpočátku se jednalo pouze o drobné divadelní role v různých divadlech na newyorské Broadwayi, kromě toho pracoval i jako barman a manažer nočního i sportovního klubu. V roce 1992 si zahrál společně s Alecem Baldwinem a Jessicou Langeovou ve hře Tramvaj do stanice touha.Ve filmu se poprvé objevil v roce 1992 ve snímku Cizinec mezi námi, v roce 1993 zaujal svým výkonem ve filmu Pravdivá romance. Velmi často hrál různé mafiány, zločince, násilníky, vrahy a lidi na okraji společnosti, většinou se jednalo pouze o vedlejší nebo epizodní role.Zlom v jeho filmové kariéře přišel až v televizním seriálu Rodina sopránů z roku 1999, kde si zahrál mafiánského bosse.Od roku 2007 připravoval pro televizní stanici HBO dokumentární pořad věnovaný vojenským veteránům z války v Iráku s názvem Alive Day: Home from Iraq, kde rozmlouval s 10 vybranými veterány o jejich životních osudech, různých psychických traumatech při jejich návratu do civilního života apod.Dne 19. června 2013 James Gandolfini náhle zemřel na infarkt během dovolené v italském Římě.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: