Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893647 obálek a 874269 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Vertov, Dziga

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Vertov, Dziga
Rok: 1896-1954

Biogr./Hist. údaje: Ruský režisér a dokumentarista.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Dziga Vertov

Dziga Vertov (Дзига Вертов), vlastním jménem David Arkaďjevič Kaufman (2. ledna 1896 - 12. února 1954) byl významný ruský režisér dokumentárních filmů a filmových týdeníků.Narodil se v dnes polském Bělostoku, tehdy součásti Ruského impéria.Svoji dokumentární tvorbu začal coby redaktor filmových týdeníků, přesvědčený komunista, nadšený sovětskou avantgardou a filmovou kamerou, postupně rozvinul specifický přístup v práci se střihovou skladbou. Své přesvědčení shrnul do manifestů MY (1922) - jímž založil skupinu „Kinooků“ - a Revoluce kinooků (1923). Přestože v natáčení požadoval bezprostřední zachycování reality, některé záběry svých filmů sám aranžoval a manipuloval i střihem:„Jdeš ulicí Chicaga dnes, v roce 1923, já tě však přinutím, abys pozdravil soudruha Volodarského, který jde v roce 1918 ulicí Petrohradu, a on ti odpoví na pozdrav. Anebo jiný příklad: do hrobu spouštějí rakve lidových hrdinů (natočeno v Astrachani v roce 1918), zasypávají hrob (Kronštadt, 1921), salva z děl (Petrohrad, 1920), lidé k uctění památky hrdinů obnažují hlavy (Moskva, 1922)“ – Dziga Vertov, Revoluce Kinooků, 1923K snímku Muž s kinoaparátem vznikla řada soundtracků mj. od skupin The Herbaliser Band, The Cinematic Orchestra a dalších.Jeho bratři Michail Kaufman i Boris Kaufman byli kameramany.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: