Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2918734 obálek a 883945 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

EU enlargement and the constitutions of Central and Eastern EuropeAutor: Anneli Albi
Rok: 2005
ISBN: 9780521607360
OKCZID: 110083200

Citace (dle ČSN ISO 690):
ALBI, Anneli. EU enlargement and the constitutions of Central and Eastern Europe. New York: Cambridge University Press, 2005. xxxii, 257 s. Cambridge studies in European law and policy.


Anotace

 

In the wake of the EU's greatest enlargement, this book explores the adaptation of the constitutions of Central and Eastern Europe (CEE) for membership in the European Union. In response to the painful past, these new constitutions were notably closed to transfer of powers to international organizations, and accorded a prominent status to sovereignty and independence. A little more than a decade later, the process of amending these provisions in view of the transfer of sovereign powers to a supranational organization has proved a sensitive and controversial exercise.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)