Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2846207 obálek a 854309 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Ruská poezie druhé poloviny 20. století: úvahy o teorii, literární historii a filozofiiAutor: Ulbrechtová, Helena
Rok: 2009
ISBN: 9788086420325
NKP-CNB: cnb002006280
OCLC Number: (OCoLC)505914304
OKCZID: 110430041

Citace (dle ČSN ISO 690):
ULBRECHTOVÁ, Helena. Ruská poezie druhé poloviny 20. století: úvahy o teorii, literární historii a filozofii. Praha: Slovanský ústav AV ČR, 2009, 311 s. Práce Slovanského ústavu. Nová řada, sv. 26. ISBN 978-80-86420-32-5.

Hodnocení: 5.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Knihovna Akademie věd ČR (dostupné pouze v této knihovně)Anotace

 

Monografie o ruské poezii druhé poloviny 20. století představuje literární vývoj v rovině versologické, společensko-historické a filozofické reflexe. První kapitola dává nahlédnout do vývoje a teorií ruského verše, druhá zkoumá ruskou poezii v kontextu poválečného socrealismu (postihující inovační tendence, období tání, kdy je kladen důraz na idividualitu až po intelektuální poezii A. Vozněsenského a B. Okudžavy, později autorské písně V. Vysockého, ze starší generace díla B. Pasternaka a A. Tvardovského). Druhá polovina kapitoly odráží zážitek Velké vlastenecké války v poezii 2. poloviny 40. let, včetně formy filozofické reflexe (v textech Pasternaka, Zabolockého, Tarkovského). Následně je v této kapitole podrobně interpretováno dílo Alexandra Tvardovského, Vladimíra Lugovského, Michaila Světlova, Pavla Antokolského. Čtvrtá kapitola se zabývá výkladem pluralitního modelu ruské poezie (postavantgardy, postmoderny). Z proslulých ikon tohoto času je představeno dílo Andreje Vozněsenského a Genricha Sapgira, včetně analýzy jejich básnických textů. Druhá polovina přítomné kapitoly je pak zasvěcena dílu posledního akméisty - A. S. Kušněrovi v paralele k dílu Osipa Mandelštama. Analýza Kušněrovy poezie uzavírá knihu pozoruhodných literárních interpretací, které zaujmou svou novostí. Cizojazyčná resumé, bibliografie sekundární literatury.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.czDostupné zdroje

NK Praha
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)